Read Büyülü Dağ by Thomas Mann Free Online


Ebook Büyülü Dağ by Thomas Mann read! Book Title: Büyülü Dağ
The author of the book: Thomas Mann
Edition: Can Yayınları
Format files: PDF
The size of the: 964 KB
City - Country: No data
Loaded: 1693 times
Reader ratings: 7.9
Date of issue: January 2015
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English

Read full description of the books:Dünya edebiyatının çağdaş klasikleri arasında anılan Büyülü Dağ, tam bir çağ romanıdır. Kişisel deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı ve zaman ve psikanaliz üzerine denemelerin de yer yer kendini gösterdiği bu büyük romanın yayınlanmasından sonra Nobel Edebiyat Ödülüne değer görülen Thomas Mann, yirminci yüzyıl Alman edebiyatının en önemli adlarından. Hamburglu genç gemi mühendisi Hans Castorp, üç haftalığına kuzenini ziyarete gittiği bir İsviçre sanatoryumunda, kendisinin de tedaviye ihtiyacı olduğunu öğrenerek yedi yıl kalır. Bu süre içinde doktorlar ve hastalar dünyasını, Batı felsefesinin iki kutbunu, platonik bir aşk serüveninin sarhoşluğu içinde ve yaşayarak tanır. Sanatoryumda kaldığı süre içinde hastalık ve ölüm gibi deneyimlerin ötesinde hayatın mucizesini kavrayan Castorpun yalın ruhu bir değişim geçirir. Thomas Mann, roman sanatının bütün incelikleriyle yarattığı, ironik bir üslupla sunduğu bu yapıtında, zaman, karşıt kültürler, aşk, hastalık, ölüm gibi evrensel temaları işliyor. Birinci Dünya Savaşı öncesinde çağın dünya sorunlarını, bir uygarlığın çöküşünü inceleyen, burjuva geleneğini ve ahlâkını yer yer sertçe, ironik bir dille eleştiren Büyülü Dağ, çağa tutulan bir ayna.


Download Büyülü Dağ PDF Büyülü Dağ PDF
Download Büyülü Dağ ERUB Büyülü Dağ PDF
Download Büyülü Dağ DOC Büyülü Dağ PDF
Download Büyülü Dağ TXT Büyülü Dağ PDFRead information about the author

Ebook Büyülü Dağ read Online! Librarian Note: There is more than one author in the GoodReads database with this name. See this thread for more information.

Thomas Mann was a German novelist, short story writer, social critic, philanthropist, essayist, and 1929 Nobel Prize laureate, known for his series of highly symbolic and ironic epic novels and novellas, noted for their insight into the psychology of the artist and the intellectual. His analysis and critique of the European and German soul used modernized German and Biblical stories, as well as the ideas of Goethe, Nietzsche, and Schopenhauer. His older brother was the radical writer Heinrich Mann, and three of his six children, Erika Mann, Klaus Mann and Golo Mann, also became important German writers. When Hitler came to power in 1933, Mann fled to Switzerland. When World War II broke out in 1939, he emigrated to the United States, from where he returned to Switzerland in 1952. Thomas Mann is one of the best-known exponents of the so-called Exilliteratur.


Reviews of the Büyülü Dağ


LUCAS

A book that leaves a whole bunch of emotions after reading

OSCAR

Why do you ask me to write a phone?

SKYE

From disgust to delight!

GEORGE

A cozy book that teaches small things, happiness, in detail!

POPPY

The book is a masterpiece that makes a richer soul, speech, and wider horizon.
Add a comment
Download EBOOK Büyülü Dağ by Thomas Mann Online free

PDF: byl-da.pdf Büyülü Dağ PDF
ERUB: byl-da.epub Büyülü Dağ ERUB
DOC: byl-da.doc Büyülü Dağ DOC
TXT: byl-da.txt Büyülü Dağ TXT